Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme Kanseri Nedir?

Günümüzde bayanların en çok korktukları sağlık problemlerinden birisi de meme kanseridir. Meme kanseri, insan vücudunda yer alan süt bezleri ya da sütü meme başlarında taşıyan damar kanallarını oluşturan hücreler içerisinde olmaktadır. Meme kanserin tıbbi olarak nedenleri kesin ve tam olarak teşhis edilememekle genetik olarak mutasyonların oluşmasının meme kanseri riskini oluşturduğu söylenmektedir.

Meme Kanserinin hangi etkilerden kaynaklandığı kesin olarak bilinmemektedir. Fakat sağlık kuruluşları tarafından günümüzde yapılan araştırmalarda meme kanserini tetikleyen unsurları göz önüne koymuşlardır. Meme kanseri bazı kadınlarda genetik olarak yatkınlık gösterebilmektedir. Mutasyonlar meme kanseri riskini oldukça çok artırmaktadır. Meme Kanserinin en çok Kuzey Avrupalı kadınlarda görülmektedir. Ölüm oranı da Kuzey Avrupa da oldukça yüksektir. Çin ve Japonya ülkelerinde ise meme kanseri ölüm oranı Kuzey Avrupalı kadınlara oranla oldukça düşük seviyededir. Amerika Birleşik Devletlerinde ise her 8 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri belirtilerini anlayabilmeniz için mutlaka uzman bir muayeneden geçmeniz gerekmektedir. Fakat kadınlar genellikle oluşan tümör nedeniyle memelerinde bulunan kitleyi fark edebilmektedir. Günlük yaşamamızda meme kanseri belirtilerinin birçoğu kişinin kendi dikkati sonucunda bulunmakta ve bu nedenle uzman doktor kontrolünden geçmektedir. Kanserli kitleler diğer kanser hücrelerinin oluşturulduğu gibi sert ve düzensiz bir biçimde olmaktadır. Eğer memeleriniz üzerinde sizlerinde dikkatinizi çeken ve rahatsızlık hissi uyandıran bir kitle mevcut ise tedavisi amacıyla mutlaka uzman bir doktor muayenesinden geçmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir