Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Anne Sütünü Artıran Gıdalar Nelerdir?

Anne adaylarının ya da anneliğe geçmiş olan bayanların yapması gereken sorumlulukları vardır. Hamilelik döneminde kendisine dikkat etmiş olan bir bayan aynı şekilde bebek doğduktan sonra da yani emzirme döneminde kendisine son derece dikkat etmesi gerekir. Bu hem anne için hem de bebek için olması gereken bir durumdur. İlk 6 ay son derece önemlidir. Belli bir süre anne sütü ile beslenecek olan bebek için annenin sağlığı ve annenin yediği içtiği her şey bebeğin sağlıklı olarak büyümesine teşvik eden durumlar arasındadır.

Anne Sütünün Önemi

Anne sütü, bebeğin gelişiminde oldukça önemli bir rol oynar. Emzirme döneminde sağlıklı bir annenin emzirmesi ile emziremeyen başka anne arasındaki fark tıp literatürüne çoğu kez girmiştir ve birçok tez konusu olmuş durumdadır. Şu an bir hekim anne sütünün faydalı olduğunu, istisnai durumlar hariç bırakılmaması gerektiğini vurguluyorlar. Bu durumda annenin üstüne düşen görevleri vardır. Birçok gıda anne sütünü artıcı niteliktedir. Bu gıdaları tüketmeye çalışan anneler emzirme dönemini daha rahat atlatırlar.

Anne Sütünü Artırıcı Besin: Su
Normal bir birey için su önemli bir besin maddesidir. Bu durum anneler de daha da bir önem arz eder. Emzirme döneminde olan bir anne muhakkak günde en az 11 12 bardak su içtiğinden emin olmalıdır. Kesinlikle su az tüketilmemelidir. Su o kadar faydalı bir içecektir ki anne sütünü artırıcı özelliğe sahip olan ve birçok makalede konusu geçen bir içecektir.

Yeşil Yapraklı Sebze Tüketimi
Yeşil yapraklı sebzeler bağışıklık seviyesinin düşmesine engel olur. Kolesterol değerlerini normale döndürmeye yardımcı olur. Anne sütünün bol gelmesine, annenin gücünü artırmaya yarayan besin maddeleridir. Yani ne kadar çok yeşil sebze o kadar çok anne sütü demektir. Bunlar; brokoli, ıspanak, maydanoz şeklindedir. Bu besin maddeleri çiğ olarak ya da az haşlanmış olarak tüketilmesi halinde daha fayda görülecektir. Çok fazla haşlanıp tüketilmesini doktorlar tercih etmezler. Sarımsak da bunların devamında gelen bir besin maddesidir. Aynı zamanda nohut, yulaf ezmesi, hurma ve fındıkta anne sütüne yardımcı olan besin maddeleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir