Cinsel Sağlıkta Korunma Yöntemleri

Cinsel Sağlıkta Korunma Yöntemleri

İnsanlar sadece gebelik durumuna sebep olmamak için korunmazlar, bazı korunma yöntemleri aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da korur. Sağlık açısından da tercih edilirler. Toplumda cinsel korunma deyince ilk kadınlar akla gelir fakat erkeklerin kullandıkları korunma yöntemleri de vardır, Bu yöntemler doğal yolla korunma yöntemleri, Bariyel Yöntemler ve Tıbbî korunma yöntemleri diye üçe ayırabiliriz.

Doğal Yollar:

-Tıbbî ismi Ovülasyon dönemi olan yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girmemek.

– Cinsel ilişki sırasında erkeğin vajinanın içine değil dışarı boşalması. Bu yöntem risklidir; cinsel birliktelik durumunda dışa çıkmanın zamanının tam ayarlanması gerekmesidir, ayarlanılamama ihtimali olduğu için risklidir.

Vajinal duş; en eski ve en yanlış korunma şeklidir. Çünkü cinsel birliktelik sonrası vajinanın iyice yıkanarak gebelikten korunulacağı sanılır, ancak sperm hücreleri hareketli hücrelerdir yani yıkama işlemi olana kadar içerilere geçebilir. Etkisiz bir yöntemdir.

-Emzirme; Bilinen bir yöntemdir, prolaktin(süt hormonu) hormonunun fazla salgılanması durumunda gebeliğe izin vermez; fakat dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bu durumlar

1)Emzirilen bebek 6 aydan küçük olmalıdır

2)Anne doğumdan 6 aya kadar hiç adet görmemiş olmalıdır(lekelenme dâhil).

3)Bebeğin her istediği zamanda gece gündüz fark etmeden en az 4 dakika emzirilmesi gerekir.

4)Bebeğin sadece anne sütüyle beslenmesi, mama ve ya başka süt içmemesi gerekir.

Takvim yolu: Düzenli adet gören kadınların uygulayabildiği yöntemdir. Adet döngüsü 28 gün olan bir kadında, döllenmeye en uygun zaman adetin 14.günüdür. Bu tarihi ortalayıp 4 gün öncesi ve 2 sonrası, spermin içerde yaşama gün sayısı düşünülerek hesaplanmıştır. Adet döngüsünü değiştiren kişisel faktörlerden etkilenir.

 Bariyel Yollar

Kondomlar; Bunlar erkek ve kadın kondomlarıdır. Kondomlar Serviks kanseri başta olmak üzere cinsel yolla bulaşan birçok hastalığın bulaşmasını önler. Erken boşalmayı engeller. Hormonal bir yan etkisi yoktur ve oldukça güvenli bir yöntemdir.

Prezervatif: Her prezervatif tek kullanımlıktır. Ulaşılması kolay ve maliyeti düşüktür. Erkek bireyler kullanımına uygundur.

Spermisitler; Sperm hücrelerini rahmin içine girmeden önce etkisiz hale getiren ilaçlardır. Krem, jel, köpük, tablet ve fitil şeklinde olanları vardır.

Diyafram; Kadınların kullandığı bir yöntemdir. Vajinanın sonuna rahmin başına yerleştirilen tıpadır. Bu tıpa cinsel ilişkiden en az 6 saat sonraya kadar çıkarılmamalıdır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara engel olmaz, sağlıklı kullanılmazsa mantar gibi çeşitli sağlık sorunlarına sebep olur.

  Tıbbî Korunma Yolları

 Rahim İçi Araçlar

Bakırlı RİA (Spiral): İnce bakır telin T şeklinde plastiğe sarılmış halidir, 10 yıl kadar içerde etkin kalır ,İstenirse tıbbî bir müdahale ile çıkartılabilir.

Levenorgestrel salınımlı RİA;5 yıl kullanım süresi vardır, istenildiğinde tıbbî yolla çıkarılabilir. Rahim duvarını inceltir ve döllenmeyi değil döllenen yumurtanın tutunmasını engeller.

 Hormonal Yollar

Hormonal yöntemler yüksek derecede koruma sağlar. Doğum kontrol hapı dünyada ortaya çıkan ilk hormonal korunma yöntemidir. Doktor kontrolünde reçeteli kullanım tercih edilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir