Doğumdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğumdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kadınların doğum sürecinde olduğu kadar doğum sonrası süreçte de oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Doğum sonrası süreçte anne adaylarının dikkat etmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bu anne adaylarının doğumu hangi yöntem ile gerçekleştirdiği ile de yakında ilgilidir. Günümüzde genellikle tercih edilen iki tip doğum yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi doğal doğum yöntemi diğer ise sezaryen ile doğum yöntemidir. Son yıllarda tıp alanının da yaşanan gelişmeler ile birlikte epidural denilen yani ağrısız doğum yöntemleri de oldukça geliştirilmiştir.  Sizlere bu yazımız da doğumdan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bundan bahsedeceğiz.

 

Doğumdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Normal doğum sonrasında dikkat edilmesi gereken husus denildiğinde ilk aklımıza gelen kanamaların önlenmesidir. Doğum sonrasında anne adayları aralıklı olarak kanama geçirebilmektedir. Bunda dikkat edilecek husus ise kanamanın süresi ve yoğunluğudur. Eğer anormal bir durum seziyorsanız mutlaka uzman bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.  Meydana gelen kanamaların yanı sıra damarlarda şişme, idrar yapımında güçlük, dikişlerin atması ve ağrı gibi durumlarında oluşması mümkündür. Sezaryen doğum için ise dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dikişlerdir. Sezaryen doğum ameliyat ile olduğundan dolayı anne karnında birçok dikiş bulunmaktadır ve bu dikişlerin bakımları oldukça önemlidir. Dikişlerin bakımı ve temizlenmesi için kesinlikle doktor yardımından faydalanılmalıdır.

 

Doğum sonrasında kadınların dikkat etmesi gereken diğer hususlar ise beslenme düzeni, uyku düzeni ve psikolojik etkenlerdir. Olabildiğince sağlıklı beslenmek ve uyku düzeninin oluşturulması ile birlikte moral ve motivasyonunuzun iyi bir şekilde sağlanması sizlerin hem fizyolojik hem de psikolojik sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir